Cieszyńskie lodówki

31 stycznia 2023

Cieszyńska – znaczy wspólna

Końcem grudnia w naszym mieście stanęły Cieszyńskie Lodówki. Jedna przy ulicy Sejmowej 7, druga przy Placu Wolności 3. Społeczne lodówki czy też jadłodzielnie – bo tak przyjęło się o nich mówić, stają się coraz popularniejsze w Polsce i pojawiają się w kolejnych miastach. To dobry znak, bo nadrzędną inicjatywą akcji jest walka z marnowaniem żywności, a każdy taki gest godny jest pochwały. Zachęcamy więc Państwa do wsparcia inicjatywy i przekazywania informacji o działających lodówkach – szerzej.

Na czym polega idea Cieszyńskich Lodówek? To proste każdy może „dorzucić się” do lodówki i każdy może z niej skorzystać. Warto pamiętać, że takie lodówki nie są tylko doraźną pomocą dla osób potrzebujących – to ważne, bo jak już wspomniano chodzi głównie o to, by uchronić żywność przed wyrzuceniem i zmarnowaniem.

Cieszyńska Lodówka składa się z dwóch części. Część z półkami przeznaczona jest na suchą żywność (makarony, kasze, mąki…), z kolei część z lodówką służy do przechowywania produktów, które powinny być przechowywane w niskiej temperaturze. Pamiętajmy, by do lodówki wkładać tylko produkty hermetycznie zamknięte z podaną na opakowaniu datą ważności. Suche produkty umieszczajmy na półce również w oryginalnych opakowaniach.

- Niestety przyznaję, że zwłaszcza w okresie świątecznym kupujemy żywność w nadmiarze. Zawsze na zapas… zawsze, żeby nie zabrakło… I zapełniamy tą żywnością lodówkę i kuchenne szafki. Wielu z tych rzeczy nie jesteśmy w stanie „przejeść”, a termin ich ważności pomału się zbliża. Ostatecznie jedzenie trafia do kosza. Nie czekajmy na moment, kiedy produkty te będą już przeterminowane, ale kiedy widzimy u siebie „jedzeniowe nadwyżki” – podzielmy się nimi. W ten sposób skorzysta drugi człowiek i przyroda - mówi Maria Sobiecka z Biura Spraw Społecznych, podkreślając – Musimy pamiętać, że chodzi o uratowanie przed zmarnowaniem tego, co zostało już kupione, a nie wprowadzaniem do obiegu nowych produktów.

Społeczna lodówka to znaczy wspólna, czyli przeznaczona dla ludzi. A to z kolei oznacza, że każdy może dzielić się z każdym. W końcu chodzi o to, by nie marnować.

Szczegółowe zasady dotyczące korzystania z lodówki są zamieszczone na lodówkach.

źródło: Biuro Spraw Społecznych Urząd Miejski w Cieszynie


Galeria

Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta

Czytaj więcej