NOŚ ODBLASKI! PAMIĘTAJ! JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY.

12 marca 2022

Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie Spółka z o.o. informuje, że w trosce o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców budynków usytuowanych przy ul. Wiślańskiej 21 i 25 została przeprowadzona akcja wyposażania lokatorów w samozaciskowe opaski odblaskowe.

Wymienione budynki zlokalizowane są przy drodze wylotowej z Cieszyna, na której panuje duży ruch. Komunikacja piesza w kierunku miasta i przystanków autobusowych odbywa się poboczem. Korzystanie z tego fragmentu drogi wymaga od użytkowników prowadzących pojazdy oraz pieszych szczególnej ostrożności, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność warunkowana aurą pogodową jest znacznie ograniczona.

Opaski odblaskowe zostały dostarczone w dniu 05.10.2016r. przez Administrację Domów Mieszkalnych nr 2 do skrzynek pocztowych. W skrytce na listy każdego Najemcy zostały umieszczone opaski wraz z ulotką zawierającą wyciąg z ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz informacje na temat odblasków.

Z uwagi na pogarszającą się pogodę i związany z tym znaczny spadek widoczności apelujemy do mieszkańców o używanie elementów odblaskowych.

Prawo o Ruchu Drogowym nakazuje, by piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używali elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Pieszy powinien:

 1. Upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię – czyli najpierw patrzymy w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo,
 2. Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych – pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu !
 3. Nie wchodzić na jezdnię zza pojazdu (szczególnie dotyczy to autobusu w rejonie przystanków) bądź innej dużej przeszkody,
 4. Nie wbiegać na jezdnię, tylko spokojnie wchodzić na przejście dla pieszych,
 5. Przechodzić przez jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby,
 6. Przekraczać jezdnię tylko w miejscach do tego dozwolonych, a nie tam gdzie „mu to pasuje”,
 7. Pod żadnym pozorem nie wolno przeskakiwać płotków, żywopłotów, kwietników i innych elementów oddzielających ruch pieszy od kołowego,
 8. Nosić elementy odblaskowe na ubraniu!

Pamiętajmy także, że pieszy, który idzie po lewej stronie jezdni (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu) musi ustąpić miejsca pojazdom nadjeżdżającym z kierunku przeciwnego. Także pieszy idący po drodze przeznaczonej dla rowerów musi ustąpić miejsca nadjeżdżającym rowerom.

Co daje odblask i dlaczego trzeba go nosić?

 • W Polsce jest ustawowy obowiązek noszenia odblasków do lat 15.
 • Człowiek idący poboczem w ciemnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu z 20 m.
 • Człowiek idący poboczem w jasnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu z 30 m.
 • Pieszy z odblaskiem jest widoczny w światłach samochodu ze 150-300 m.
 • Droga hamowania samochodu jadącego ze średnią prędkością to 40 m.
 • Widoczność decyduje o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdu.
 • Od zmroku do świtu zdarza się 50% wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych choć ruch jest wtedy dziesięciokrotnie mniejszy.

NOŚ ODBLASKI ! PAMIĘTAJ !

JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY.


Galeria

Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta

Czytaj więcej